piątek, 3 marca 2017

Palmira odbita z rąk IS.

Zniszczenia dokonane przez IS w teatrze w antycznej części miasta.
















Wojska prorządowe odzyskały wczoraj kontrolę nad miastem Palmira w środkowej Syrii w prowincji Homs. Od stycznia w regionie trwała kontrofensywa sił prorządowych mająca na celu odzyskanie tego słynącego z antycznych zabytków miasta, które pod koniec zeszłego roku zostało opanowane przez oddziały Państwa Islamskiego.

Palmira, znana także jak Tadmur, to największe miasto w centralnej Syrii położne na Pustyni Syryjskiej. Po raz pierwszy została zajęta przez IS w maju 2015 po pokonaniu tamtejszego garnizonu sił rządowych. W marcu 2016 roku Palmira została odzyskana przez sił prorządowe wspierane m.in. przez Rosję, a w grudniu tego samego roku ponowne wpadła w ręce IS po błyskawicznej ofensywie Państwa Islamskiego w regionie. Siły IS zdołały wtedy odrzucić wojska rządowe o ok. 50 km na zachód od miasta i zatrzymały się dopiero w okolicach silnie ufortyfikowanej bazy lotniczej T4, której jednak nie zdołały zdobyć. W połowie stycznia 2017 roku po kilku tygodniach ciężkich walk armia rządowa wspierana przez szereg syryjskich i irackich milicji oraz siły rosyjskie przeszła do kontrataku.

Pierwsze tygodnie kontrofensywy lojalistów upłynęły na ciężkich walkach z IS i powolnym odzyskiwaniu utraconych pozycji w promieniu kilkunastu kilometrów wokół bazy T4. Po odzyskaniu tych pozycji siły rządowe ruszyły na wschód, w kierunku Palmiry i znajdujących się przed nią pól naftowych, o które rozpoczęły się ciężkie walki. W lutym siły rządowe odzyskały po ciężkich starciach zniszczony kompleks instalacji przetwarzana gazu zimnego Hayan. Zakład został miesiąc wcześniej wysadzony [video][video2] w powietrze przez IS w ramach taktyki spalonej ziemi, gdy organizacja najwidoczniej stwierdziła, że nie będzie  z niego pożytku, bo leży zbyt blisko niestabilnej linii frontu.

Wraz ze zbliżaniem się wojsk rządowych do Palmiry opór IS słabł. W ostatnich dniach lutego armia i prorządowe milicje dotarły do okolic miasta, a pierwszego marca zajęły szereg pozycji i wzgórz na obrzeżach Palmiry i zaczęły wkraczać do pierwszych dzielnic miasta. Następnego dnia IS wycofało się z Palmiry, a armia rządowa przejęła całkowitą kontrolę nad miastem.

Podobnie jak poprzednim razem, tak i podczas tych kilku tygodni, gdy IS kontrolowało Palmirę, organizacja zdołała zniszczyć część starożytnych zabytków w antycznej części miasta. Ofiarą IS padł tetrapylon i fragment proscenium rzymskiego teatru, gdzie IS przeprowadziło w 2015 roku makabryczną egzekucję pojmanych syryjskich żołnierzy, a w którym rok później odbył się koncert mający na celu upamiętnienie ofiar wojny i wsparcie odbudowy zniszczonych zabytków.

Interaktywna mapa Syrii - link.
Mapa Syrii i Iraku - link.

Sytuacja w regionie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz