sobota, 1 lipca 2017

Duże postępy sił rządowych przeciwko IS w centralnej Syrii. Państwo Islamskie traci prowincję Aleppo.


Syryjska armia i prorządowe milicje poczyniły w trakcie ostatnich tygodni ogromne postępy w walce przeciwko Państwu Islamskiemu w centralnej i południowej Syrii. Od czasu nieudanej operacji rebeliantów pod Hamą z kwietnia tego roku, walki między lojalistami i islamistami w północno-zachodniej Syrii praktycznie ustały, co pozwoliło siłom prorządowym skupić się na innych frontach. Większość walk w Syrii toczy się teraz w południowo-zachodniej części kraju, w rejonie Damaszku i prowincji Daraa, gdzie trwają ciężkie starcia między rebeliantami a armią, a także właśnie w centralnej Syrii, gdzie siły prorządowe i Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) prowadzą pewnego rodzaju wyścig o to, kto przejmie więcej obszaru z rąk rozpadającego się kalifatu.

Siły prorządowe czynią aktualnie postępy przeciwko IS na kilku osiach równocześnie. Bardzo duże postępy w czasie ostatnich tygodni poczyniono w południowej części prowincji Aleppo i zachodniej części prowincji Rakka. W połowie maja armia syryjska zajęła bazę lotnicza Jirah w prowincji Aleppo (Syryjskie siły prorządowe odbiły bazę lotniczą Jirah z rąk IS.) i zgodnie z przewidywaniami natarcie było potem kontynuowane w kierunku południowym. Na początku czerwca padła Maskana, ostatnie duże miasto pod kontrolą IS w prowincji Aleppo, a niedługo potem oddziały rządowe wkroczyły od zachodu do prowincji Rakka.
Po przejęciu kontroli nad równiną Maskana, gdzie dotąd toczyły się walki z IS, rządowe formacje działające w tym regionie, między innymi uznawane za elitarne jak na warunki syryjskiej wojny tzw. Siły Tygrysa, rozpoczęły natarcie w kierunku miasteczka Rasafa w prowincji Rakka.
W połowie czerwca lojaliści osiągnęli trasę łączącą miasto Tabka z wioską Asrijja (Ithriyah) w prowincji Hama i później posuwali się już w dwóch kierunkach, w stronę  Asrijji oraz w kierunku Resafy, którą udało się zając bez większego oporu 19 czerwca. Resafa i położone obok strategiczne skrzyżowanie dróg może być w przyszłości użyteczne w przypadku, gdyby z tego miejsca miało zostać wyprowadzone natarcie w kierunku oblężonego przez IS Dajr az-Zaur.

Ofensywy armii rządowej w Aleppo, Racce i Homs (kolor czerwony - sił rządowe, czarny IS, żółty SDF). W tym tygodniu sił rządowe przejęły także całkowitą kontrolę nad drogą łącząca Resafę z Asrijja, co doprowadziło do odcięcia resztek terytorium kontrolowanego przez IS w prowincji Aleppo, na wschód od miasta Chanasir, od reszty kalifatu. Aktualnie trwa operacja zabezpieczania tego rozległego, choć pustego i słabo zamieszkałego terenu, w zależności od źródła siły IS już wcześniej porzuciło ten obszar, lub pozostawiło tam jedynie śladowe ilości bojowników. Przejęcie kontroli nad tym terytorium będzie oznaczało całkowity upadek wilajetu Halab (Aleppo), czyli prowincji kalifatu obejmującej syryjską prowincję Aleppo, a także zakończy raz na zawsze częste i uciążliwe rajdy sił  IS na Chanasir i przebiegającą przez to miasto trasę zaopatrzeniową do Aleppo.

Ofensywa sił rządowych w południowej i środkowej Syrii (Wikipedia)


Sił prorządowe poczyniły także istotne postępy przeciwko IS na wschód od Palmiry i wzdłuż granicy z Irakiem, na Pustyni Syryjskiej. W tym regionie od początku maja trwa wieloetapowa i złożona kampania przeciwko IS i w mniejszy stopniu przeciwko rebeliantom. Główne sukcesy tej wciąż trwającej operacji to zdobycie przez siły wierne Damaszkowi ogromnych, mierzonych w setkach kilometrów kwadratowych połaci kontrolowanych przez IS we wschodniej części gór Kalamun i wynikające z tego zabezpieczenie autostrady łączącej Palmirę z Damaszkiem (końcówka maja), a także duże postępy na wschód, w kierunku Dajr az-Zaur, dokonywane na dwóch osiach: w kierunku granicy z Irakiem, którą udało się osiągnąć 9-10 czerwca, a także w kierunku miasta as-Suchna.
Przed dotarciem do granicy z Irakiem, siły prorządowe w tym regionie, w dużej mierze złożone z irackich milicji związanych z Haszd asz-Szabi i wspieranych przez Iran, weszły na kurs kolizyjny z rebelianckim garnizonem al-Tanf położnym na granicy syryjsko-irackiej, w którym stacjonują wojskowi Międzynarodowej Koalicji szkolący i wspierający siły FSA walczące z IS na tzw. syryjskim stepie (region Badia). Siły te zostały zbombardowane dwukrotnie przez lotnictwo amerykańskie, gdy próbowały się zbliżyć do tej placówki (dokładna analiza tych wydarzeń w tym artykule: Południowa Syria – potencjalne pole konfliktu USA-Rosja).

Siły prorządowe toczą aktualnie walki z IS na pustyni wzdłuż granicy z Irakiem, gdzie posuwają się powoli w stronę miasta Abu Kamal położonego w dolinie Eufratu, jednego z największych miast kontrolowanych przez IS w Syrii, a także w rejonie miasteczka Arak pomiędzy Palmirą a miastem as-Suchna będącym ostatnim dużym osiedlem na drodze do Dajr az-Zaur. Spodziewane są dalsze postępy na obu tych kierunkach w następnych tygodniach.

Wkrótce ma się rozpocząć także kolejna ofensywa przeciwko IS (wg niektórych źródeł już się rozpoczyna) na wschód od miasta As-Salamijja. Celem będzie teren kontrolowany przez IS na granicy prowincji Hama i Homs obejmujący kilkadziesiąt wiosek i miasteczek. Front w tym regionie jest dosyć statyczny, działania bojowe przez większy okres czasu miały niskie natężenie, teren jest trudny, górzysty i ufortyfikowany, dodatkowo garnizon IS w tym regionie był dotąd uważny za dosyć silny, więc trudno przewidywać jak ta operacja będzie przebiegać.
Zdobycie tego regionu oznaczałoby wyparcie IS ze środkowej części kraju - obszar kalifatu w Syrii skurczyłby się wtedy już tylko do prowincji Dajr az Zaur i doliny Eufratu, od miasta Rakka, gdzie trwają aktualnie starcia IS z SDF, aż po granicę z Irakiem. Te obszary będą prawdopodobnie ostatnim bastionem organizacji, zanim stworzone przez nią quasi-państwo ulegnie całkowitemu rozpadowi. Według najnowszych informacji IS straciło już 60% terytorium zdobytego od 2014 roku i około 80% przychodu. Kalifat z każdym dniem słabnie i jedyną niewiadomą pozostaje jeszcze tylko to, jak długo będzie w stanie odwlekać nieuniknione.

Interaktywna mapa Syrii - link.
Mapa Syrii i Iraku - link.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz