niedziela, 4 grudnia 2016

Ogromne postępy armii w Aleppo. Trwa ofensywa sił prorządowych w mieście.

Prorządowi bojownicy w Aleppo.



W ciągu ostatnich trzech tygodni oddziały rządowe poczyniły ogromne postępy w Aleppo. Od 15 listopada w mieście trwa potężna ofensywa lojalistów o kryptonimie "Świt Zwycięstwa" (Operation Dawn of Victory), podczas której armia rządowa i sojusznicze milicje przypuściły zmasowany atak na rebeliancką enklawę we wschodniej części Aleppo. Po kilkunastu dniach walk i kompletnym załamaniu się linii obronnych rebeliantów w północno-wschodniej części miasta, wojska rządowe przejęły już kontrolę nad ponad 60% enklawy, co przez antyrządowe media zostało opisane jako "największa porażka opozycji w Aleppo od 2012 roku".

Największe straty terytorialne rebelia w Aleppo poniosła w północnej części enklawy, gdzie spadło główne uderzenie lojalistów. Oddziały rządowe, w tym najbardziej elitarne jednostki Tygrysów i Sokołów Pustyni oraz palestyńsko-syryjska milicja Liwa al-Quds, zaatakowały kontrolowane przez rebeliantów i islamistów dzielnice z północy oraz wschodu i po kilku dniach walk przełamały linie obronne sił antyrządowych, wdzierając się w głąb miasta. Największym osiągnięciem lojalistów było zajęcie dzielnicy Hanano, pierwszej dzielnicy w Aleppo zdobytej w 2012 roku przez rebeliantów. Ten strategiczny obszar wpadł w ręce prorządowych bojowników nadspodziewanie szybko i zapoczątkował efekt domina, całkowite złamanie się rebelianckich linii obronnych i upadek kolejnych, sąsiednich dzielnic miasta.

Armia uderzyła także na pozycje rebelianckiej koalicji Podboju Aleppo w innych miejscach w mieście, zdobywając m.in. dzielnice Jabal Bardo, co zagroziło przecięciem enklawy na dwie części. Błyskawiczne postępy lojalistów musiały być szokiem dla rebeliantów, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia w pośpiechu północnej części enklawy w celu uniknięcia odcięcia od reszty sił mieście. Podczas gdy rebelianckie oddziały wycofywały się do południowej części miasta, tysiące mieszkańców wschodniego Aleppo szukało schronienia przed zbliżającymi się walkami, uciekając do rządowej części miasta lub do kurdyjskiej dzielnicy Sheikh Masqood.

Do 28 listopada cała północna część rebelianckiej enklawy, rozciągająca się od dzielnicy Handarat (zdobytej przez armię na początku jesieni) na północy do autostrady łączącej centrum miasta z portem lotniczym Aleppo na południu, upadła. Obszar ten został w przytłaczającej większości zajęty przez armię (SAA), ale niewielkie fragmenty kilku dzielnic rebelianckich sąsiadujących z Sheikh Masqood wpadły także w ręce Syryjskich Sił Demokratycznych, które miały także zaabsorbować kilka mniejszych lokalnych grup FSA.

Upadek północnej części enklawy nie był oczywiście końcem operacji, siły rządowe wykorzystując momentum kontynuowały po 28 listopada natarcie na zdezorganizowanych rebeliantów, atakując tym razem także południową część enklawy z trzech stron, od południa, wschodu i południowego-wschodu. Ciężkie walki toczyły się w dzielnicy Sheik Sa'eed i na południowych obrzeżach Aleppo, gdzie oddziały antyrządowe stawiały zacięty opór nacierającym jednostkom prorządowym. Największe postępy lojaliści poczynili w ostatnich dniach na obszarach położnych na północny-zachód od portu lotniczego Aleppo, gdzie rebelianci stracili kolejne dwie dzielnice: Tareeq al-Bab i Karam al-Jazimati. Walki w tej części miasta nadal trwają, a dziś pojawiały się raporty o dalszych postępach armii w kierunku Cytadeli Aleppo.

Choć do końca operacji "Dawn of Victory" wciąż jeszcze daleko, a walki nadal trwają, już teraz można stwierdzić, że jest ona jednym z najważniejszych zwycięstw armii w trwających już cztery lata starciach o największe syryjskie miasto. Dla przypomnienia początek końca rebelii w Aleppo rozpoczął się wraz ze startem oblężenia wschodniej części miasta przez wojska rządowe na początku lata tego roku. Frakcje antyrządowe wewnątrz miasta i spoza Aleppo przeprowadziły potem dwie duże ofensywy mające na celu odblokowanie wschodniego, obie jednak zakończone porażką.
Jak już wspomniano na początku, postępy wewnątrz miasta są ogromne, co jest tym bardziej zaskakujące, że od 2012 roku sytuacja wewnątrz Aleppo była raczej patowa, a główne postępy siły rządowe czyniły na jego przedmieściach i obrzeżach. Podczas tej ofensywny rebelianckiej dzielnice padają tymczasem jedna po drugiej, w wielu przypadkach bez spodziewanego silnego oporu ze strony rebeliantów, prawdopodobnie zbyt osłabionych kilkumiesięcznym oblężeniem i stratami poniesionymi podczas wcześniejszych walk i prób przełamania oblężenia.

Dziś strona rządowa jest na prostej drodze do całkowitego zniszczenia enklawy, a to, czego jesteśmy świadkami, może być już ostatnią bitwą o miasto. Siły rebelii w Aleppo wydają się zbyt zdezorganizowane i przytłoczone nieustającą presją wojsk rządowych, aby skutecznie stawić opór i zatrzymać postępy przeciwnika. Dowódcy antyrządowi podejmują co prawda pewne działania (raczej i tak już zbyt spóźnione) mające na celu ustabilizowanie sytuacji, pojawiają się informacje o mobilizacji mężczyzn zdolnych do walki i utworzeniu Armii Aleppo, której mają podlegać wszystkie frakcje w mieście. Z drugiej jednak strony, jak to zwykle bywa po porażkach, zaczęły się już w szeregach rebeliantów i islamistów wzajemne oskarżenia i szukanie winnych zaistniałej sytuacji. Co więcej, pojawiają się także informacje o tak destrukcyjnych dla rebeliantów starciach wewnętrznych i walce o kurczące się zasoby (amunicje, żywność), co paradoksalnie jeszcze bardziej osłabia frakcje antyrządowe w mieście.

Upadek całej enklawy wydaje się dziś nieunikniony, niewiadomymi jest tylko to kiedy, i w jaki sposób do niego dojdzie. Nikt nie wie ile jeszcze broni, amunicji, żywności czy woli walki pozostało otoczonym w mieście rebeliantom, upadek wschodniego Aleppo (dziś już w zasadzie bardziej południowego) może więc nastąpić za kilka tygodni i być rezultatem zakończonych kapitulacją negocjacji, lub też za kilka miesięcy, po ciężkich walkach do ostatniego naboju.

Poniższa mapa w rozmiarze HD - link.
Dla porównania mapa z początku czerwca (przed rozpoczęciem oblężenia) - link
GIF - postępy armii w mieście od końca sierpnia do grudnia. Widoczny na początku w lewym dolnym rogu korytarz do wschodniego Aleppo został utworzony podczas pierwszej (z początku sierpnia), jedynie początkowo udanej próby odblokowania miasta przez rebeliantów.

Interaktywna mapa Syrii - link.
Mapa Syrii i Iraku - link.
Aktualna sytuacja w mieście. Kolor zielony - rebelianci, żółty - SDF/YPG/Kurdowie. 









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz